پاستوکووک، تنها واکسن داخلی که اجازه مصرف برای کودکان دارد

علیرضا بیگلری گفت: این واکسن در سویه بتا در کوبا و در سویه دلتا در ایران، ۹۶ درصد ایمنی‌زایی داشته است. ظرفیت تولید ۵ میلیون دُز واکسن در ماه را داریم.

طبق گفته مسئولان، مجوز دریافت واکسن برای افراد بالای ۲ سال است اما با تصمیم‌گیری سیاستگذاران ارشد کشور برای افراد بالای ۹ سال مورد استفاده قرار می‌گیرد.

واکسن پاستوکووک در کوبا در مقابل واریانت بتا و در ایران در مقابل واریانت دلتا مورد آزمایش قرار گرفته است.

بیگلری گفت: در کودکان تزریق ۲ دز واکسن پاستوکووک اکتفا می‌کند و از دز سوم (پاستوکووک پلاس) برای آن‌ها استفاده نمی‌شود اما در بزرگسالان باید هر ۳ دز استفاده شود که این موضوع نشان دهنده تفاوت استفاده از واکسن پاستوکووک برای کودکان و بزرگسالان است.

به گواه متخصصان واکسن پاستوکووک با ۳ دز در بزرگسالان می‌تواند بالای ۹۰ درصد و با ۴ دز تا ۱۰۰ درصد ایمنی را در برابر امیکرون ایجاد کند.

رئیس انستیتو پاستور درباره تزریق دوز چهارم واکسن کرونا در ایران گفت: با توجه به این که رژیم واکسن کرونای پاستوکووک در بزرگسالان سه دوز (دو دوز پاستوکووک+یک دوز پاستوکووک پلاس) است؛ براساس توصیه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افرادی که هر سه دوز این واکسن را تزریق کرده‌اند و دست کم شش ماه از تزریق آخرین دوز آن‌ها گذشته است، می‌توانند دوز چهارم این واکسن را دریافت کنند.

تزریق دوز چهارم واکسن کرونا در ایران فعلا فقط برای کسانی که رژیم سه دوز واکسن پاستوکووک را تزریق کرده‌اند، انجام می شود.

پست بعدی

سجاد آشوری به ذوب‌آهن پیوست

ش بهمن 16 , 1400
سجاد آشوری  مهاجم نفت مسجد سلیمان پس از توافق با باشگاه ذوب‌آهن اصفهان و انجام تست‌های پزشکی با قراردادی به مدت نیم فصل به جمع گاندو‌ها پیوست. در کارنامه سجاد آشوری ، تیم‌های نفت مسجد سلیمان، گل گهر، نساجی مازندران وپیکان تهران به چشم می‌خورد.