تاریخ : سه شنبه, ۲ مرداد , ۱۴۰۳ Tuesday, 23 July , 2024
0

بیمارستان ها در آماده باش کامل باشند/ بیماران اومیکرون در اولویت

  • کد خبر : 531
  • ۱۴ بهمن ۱۴۰۰ - ۹:۵۴
بیمارستان ها در آماده باش کامل باشند/ بیماران اومیکرون در اولویت

به گزارش پایگاه خبری سیمای راه ، بهرام عین اللهی، در حاشیه اجلاس رؤسای دانشگاه علوم پزشکی کشور که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، ضمن گرامیداشت ایام الله دهه فجر، بیان کرد: جا دارد از تلاش‌ها و زحمات تمامی کادر سلامت دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور و عزیزانی که در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در راستای […]

به گزارش پایگاه خبری سیمای راه ، بهرام عین اللهی، در حاشیه اجلاس رؤسای دانشگاه علوم پزشکی کشور که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، ضمن گرامیداشت ایام الله دهه فجر، بیان کرد: جا دارد از تلاش‌ها و زحمات تمامی کادر سلامت دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور و عزیزانی که در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در راستای درمان کرونا خدمت ارائه کردند و همچنین تلاشگرانی که در طول این پنج ماه در مراکز متعدد واکسیناسیون به صورت شبانه روزی فعالیت داشتند، تشکر کنم.

وی افزود: ما امروز به رکورد ۱۳۲ میلیون دوز واکسن در سراسر کشور رسیده‌ایم، در حال حاضر حدود ۹۰ درصد از گروه هدف یک دوز واکسن و حدود ۸۰ درصد دو دُز واکسن و ۲۵ درصد از گروه هدفمان نیز دوز سوم واکسیناسیون را انجام داده‌اند و لازم است در این امر تسریع شود.

وزیر بهداشت اظهار کرد: شیوع ویروس اومیکرون از اوایل آذرماه اتفاق افتاد و در عرض دو ماه در تمام دنیا منتشر شد. اومیکرون انتشار سریعی دارد و می‌تواند به سرعت سرایت کند و بارها هشدار دادیم که این موج در کشور ما نیز ایجاد خواهد شد.

عین اللهی خاطر نشان کرد: هدف اصلی وزارت بهداشت افزایش مقاومت مردم در برابر این ویروس بود به همین دلیل در مصاحبه‌های مختلف گفتیم که مردم حتماً برای تکمیل واکسیناسیون شأن مراجعه کنند تا مقاومت بدنی شأن بالاتر رود. هنوز هم این درخواست را داریم مخصوصاً در مورد دُز سوم. تزریق دوز سوم به خوبی می‌تواند از ابتلاء به سویه های جدید، وخامت بیماری و بستری شدن و مرگ و میر پیشگیری کند. مراکز واکسیناسیون همچنان پذیرای مردم هستند تا تزریق دوز سوم را انجام دهند، بنابراین تا بیماری اوج نگرفته، بهتر است که مردم حتماً این اقدام را انجام دهند.

وی تاکید کرد: متأسفانه این تصور ایجاد شده که اومیکرون زیاد مهم نیست و شدت زیادی ندارد، به همین دلیل میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی کم شده و فقط ۵۰ درصد رعایت پروتکل‌ها را داریم.

عین اللهی گفت: استفاده از ماسک مهم‌ترین عاملی است که می‌تواند جلوی سرایت بیماری را بگیرد و خواهش ما این است در شرایطی که این ویروس در حال تهاجم است، همه عزیزان زدن ماسک را جدی بگیرند. رعایت فاصله‌ها نیز بسیار مهم است.

وزیر بهداشت بیان کرد: بر اساس آمارها امروز حدوداً ۳۵ هزار بیمار مبتلا به کرونا به مراکز درمانی مراجعه کرده‌اند و در عرض یک هفته آمار مراجعین ما چند برابر شده است.

وی ادامه داد: افرادی که مبتلا می‌شوند اگر در جمعی قرار بگیرد، تمام افراد را مبتلا می‌کنند، به خصوص در تجمعات خانوادگی که معمولاً ماسک‌ها برداشته می‌شود. لذا خواهش ما این است که در روزهای پیش رو، تجمعات خانوادگی به حداقل برسد و اگر امکان دارد مردم فعلاً تجمع خانوادگی نداشته باشند، زیرا یک نفر در خانواده می‌تواند همه را مبتلا کند به خصوص افراد سالمند، بیماران زمینه‌ای و… به سرعت مبتلا می‌شوند.

عین اللهی با تاکید بر اینکه مبحث خود مراقبتی در پیشگیری از کرونا بسیار اهمیت دارد، گفت: این موضوع خارج از اراده وزارت بهداشت بوده و تنها به تصمیم خود مردم مربوط است هرکسی می‌تواند خود را کادر سلامت تلقی کرده و از خود و خانواده اش مراقبت کند. نکته مهم دیگر این است که اکثر افرادی که بستری شده‌اند یا در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند، افرادی هستند که واکسیناسیون شأن را کامل نکرده‌اند، لذا نزدن واکسن می‌تواند وخامت بیماری را شدت دهد.

وزیر بهداشت در پایان اظهار کرد: امروز سومین جلسه رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور را داشتیم و در این جلسه اعلام کردیم که مراکز درمانی تمامی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور در حالت آماده باش صد درصدی قرار گیرند، امیدواریم نیازی نباشد که مردم به بیمارستان‌ها مراجعه کنند، اما به هر حال این وظیفه وزارت بهداشت است که هرگونه آمادگی را داشته باشد و اولویت خدمات ما نیز با درمان بیماران مبتلا به اومیکرون است.

لینک کوتاه : https://simayerah.ir/?p=531

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.